16. aug 2009

Õpetliku sisuga multifilmid

Algklassides on tunni mitmekesistamiseks teinekord hea kasutada õpetliku sisuga multifilme. Õpetaja Tuuli soovitusel otsisin YouTube keskkonnast üles koer Reksio multikad (Poola), mis on ilma tekstita ja kõigile arusaadavas pildikeeles. Multifilmi abil võib kirjutada ümberjutustust, vastata küsimustele, jutustada, arutleda, ...
Filme saab vaadata nii YouTube keskkonnas kui vistutada ajaveebile või kodulehele.
Näiteks üks õpetlik lugu järve ääres:Kas vistutamine YouTube`ist on autoriõiguste seisukohalt lubatud? Samasisulise küsimuse esitasin kevadisel Vikiülikooli e-kursusel ("Avatud õppematerjalide koostamine ja kasutamine") juhendaja Hans Põldojale.
Toon siin ära tema kommentaari:
Vistutamine on alati lubatud, sest sellega ei kaasne materjali kopeerimist. Video on ikka YouTube serveris, Sina oled kopeerinud lihtsalt ühe rea koodi, mis sellele videole viitab. Video autor, pealkiri ja aadress on videos näha, nii et Sa ei pea ka kuidagi täiendavalt viitama.
Kõik keskkonnad, kes vistutamist pakuvad, on huvitatud seeläbi enda külastatavuse kasvust. Videol klõpsates võib ju vaataja Sinu keskkonnast ära YouTube keskkonda sattuda.
Teine autoriõigusega alati lubatud tegevus on linkide lisamine väljapool olevatele õppematerjalidele.
Kui YouTube otsingumootorisse trükkida "Reksio", avaneb suur valik multifilme samast sarjast.

Kommentaare ei ole: