20. aug 2015

EKÕL-i suveseminar “Hinge- ja teatrikunst”


Tule saarele sa,
tule saarele sa,
kas uju või sõida või sõua….

Tulid, kuidas nad tulid, aga kohale jõudsid! Nimelt korraldas Eesti Klassiõpetajate Liit 10.- 11. augustini Saaremaal suveseminari “Hinge- ja teatrikunst”. Oodatud olid kõik klassiõpetajad üle terve Eesti ja nii kohtutigi Kuressaare Ametikoolis.

Esimene koolituspäev oli pühendatud õpetaja tähtsaimale töövahendile- häälele. Koolitaja Katri-Liis Vainio (MuM ja PhD J. Researcher, Helsingi ja Tallinna Ülikoolide ning Sibeliuse-akadeemia lector, häälekoolitaja ja Somatic Pilatese treener) rääkis väga põnevalt hääle kasutamisest, hoidmisest, mõjust. Koolitus oli praktiline, kõiki uusi teadmisi kinnistasime läbi harjutuste ja harjutamiste. Päeva lõpuks olime selgeks saanud 4 lauset, mida uutmoodi tehnikat kasutades veel järgmiselgi päeval vastastikku õhku viskasime. Meenutuseks: Tere hommikust! Minu nimi on … Rõõm teid jälle näha! Tere tulemast kooli!
Teisel päeval toimus enne koolituspäeva algust maakondliku kogu koosolek, kus arutati muuhulgas edasisi tegevusi. Teine koolituspäev oli kolleegilt kolleegile- toimus kaks õpituba. Ühes toas rääkisid Kuressaare Gümnaasiumi õpetajad Merle Tustit, Sirje Mehik, Ülle Jasmin ja Kersti Kirs sellest, kuidas on võimalik, et kogu kool teeb teatrit, kuidas õpetajad ja õpilased otsivad sobivaid tükke dramatiseeringuks ja kuidas ikkagi lõpuks on õpetaja see Hunt Kriimsilm, kes oskab näitemängu ka ise kokku kirjutada kui vaja, lavastamisest rääkimata! Ise sealjuures ikka rõõmus ja särasilmne olles! Õpetajatele jagati ka näpunäiteid, kuidas lihtsate vahenditega toimetades saab näitlemiseks (loe: ümberkehastumiseks) vajaliku kiiresti meisterdada. Iga õpetaja sai seda kohapeal ka katsetada ja nii valmisid papptaldrikutest vahvad peakatted, et mängida printsi, päikest, lõvi, lilleprintsessi… keda iganes! Teises töötoas rääkis Külli Lindau Lümanda koolist, kuidas ta on nakatunud pärimuskultuurist ja folkloorist  ja kuidas tal sees keegi või miski hakkab närima ning järjekordse uue esinemiskava mõtted on idanema pandud… Ja mõtteid tal jagus, nägime osa neist ka videoklippidena. Selles õpitoas said kõik meisterdada endale riidetükkidest jänkukese ja rätipoisi, lõpuks tuli laudkondadel ka esinemislugu välja mõelda ja kohapeal kolleegidele esineda. Nalja sai kõvasti, kolleegid on lihtsalt võrratult andekad!
Seminari lõpus jagati veel kogemusi põnevatest ettevõtmistest oma koolis, esinemiseks oli lausa konkurss, ja seekord kõik soovijad rääkida ei saanudki. Kalli Ird  Ülenurme Gümnaasiumist tutvustas oma kooli koridoriteatrit, sest kus sa ikka mängid, kui saali pole!
Kersti Loim Tartu Tamme koolist tõi kolleegideni toreda mõtte- etenduse ajaks antakse neil välja mahukas ajaleht ja kes see ikka ajalehe ostmata jätab, kui oma lapse kaastöö seal trükitult vastu vaatab!
Valjala Põhikooli õpetaja Anneli Saar jagas kogemusi pärimuslaagri korraldamisest ja tegevustest laagris, tema mahlakat väljenduslaadi oli lõbus kuulata.
Mustjala õpetaja Helje Raaper viis meid juurte juurde ja pani regilaulu laulma. Tema rääkis lähemalt künnipäevast, selle tähtsusest ja tähistamisest oma koolis.

Kokkuvõttes oli kaks toredat päeva vahvate koolitajate ja armsate kolleegidega.
Edukat ja rahulolupakkuvat kooliaastat kõigile!

Irena Sink
Saaremaa Klassiõpetajate aineühenduse juht


EKÕL-i suveseminar "Hinge- ja teatrikunst" toimus programmi "Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine 2008-2014" raames.

Kommentaare ei ole: